PRAVILA?
Evo, sada imate pušku spremnu za fajt, imate naočale i spremni ste za susrete.
Pravila susreta valja proučiti prije odlaska, da se ne iznenadimo.
Primjer pravila susreta:
PRAVILA SUSRETA
• Prije i tokom održavanja susreta strogo je zabranjeno konzumiranje bilo kakvih alkoholnih pića te opojnih droga bilo koje vrste
Kazna je automatsko isključivanje cijelog tima sa susreta!
• Ukoliko ste pogođeni, dužni ste:
- glasno i jasno dati drugima do znanja da ste pogođeni(glasno viknuti
“pogodak!“, „pogođen“ ili slično)
- pušku ili oružje staviti u NE PRIJETEĆI položaj(na rame, uz tijelo…)
- sa podignutom rukom u zraku postupiti prema pravilima oživljavanja
- zabranjena je BILO kakva komunikacija sa „živim“ igračima
Kazna je automatsko isključivanje cijelog tima sa susreta!
• Iznimka su „silent killovi“, odnosno killovi napravljeni bez ispucavanja metka. Oni se vrše tako da protivničkom igraču laganim dodirom date to znanja da je isključen. On tada mora tiho dići ruku u zrak te odstupiti, kako nebi uzbunio ostatak tima.
• Drveni ili plastični noževi se također mogu koristiti, no ne na način koji bi mogao ozlijediti protivničkog igrača.
• Odbijeni meci se ne priznaju bez obzira na način odbijanja.
• Pogoci u BILO koji dio tijela, opreme ili oružja se broje kao pogodak i dužni ste ih priznati!
• Zaštitne NAOČALE ostaju na licu od trenutka kada moderator/organizator najavi početak susreta DO TRENUTKA KADA isti taj susret i prekine. Čak i ukoliko ste se udaljili od mjesta borbe, dužni ste nositi naočale dok organizator svima ne da do znanja da je susret završen
• Ukoliko vam se magle naočale, čučnite ili lezite, gledajte licem prema podu te tek onda skinite i očistite naočale
• Scenarij je zamišljen da što točnije simulira ratnu situaciju, svaka nelogičnost, nedorečenost ili potreba za improvizacijom se mora kompenzirati prilagodbom nastaloj situaciji.
• U slučaju da na teren uđu civili, strogo je zabranjeno bilo kakvo pucanje, te ste duži drugim igračima dati do znanja da su civili na terenu.
• Eksplozivna sredstva su zabranjena, sa iznimkom sredstava dozvoljenih u airsoftu(plinske bombe, mine i slično)
• Dozvoljene su dimne bombe i granate, no nikako suzavci ili drugi nadražljivci
• Maksimalne brzine zrna su(mjerenje sa 0,20g BB-ima):
- AEG-ovi: 400 fpsa
- semi-auto snajperi: 500 fpsa (minimalni domet 20m)
- bolt action snajperi: 600 fpsa (minimalni domet 30m)
• Susret završava jedino onda kada su sve zadaće nekog tima ispunjene te organizator tako odredi! NITKO ne može proglasiti kraj osim organizatora!
• U slučaju bilo kakve ozljede nekog igrača, susret se prekida, te se mora obavijestiti moderatora!
• Od pravog oružja dozvoljeni su samo noževi i ostala sječiva, ali ISKLJUČIVO kao alat!
• Prije susreta određeni zapovjedni lanac susreta se MORA poštivati!
• Zapovjednici imaju pravo zatražiti moderatore da isključe sa susreta osobu za koju misle da ne sluša zapovjedi ili drugačije radi protiv dobrobiti tima. Moderator može ali ne mora isključiti osobu.
Naravno, ukoliko organizator ima nekakva druga pravila na umu, moramo ih poštivati!!
MJERE SIGURNOSTI?
Par riječi o sigurnosti ( namjerno u posebnom postu jel sigurnost svih sudionika je na prvom mjesu! )
iako su neki od ovih savjeta napisani tokom ovog guide-a, vrijedi ih posebno istaknuti još jednom
1. NAOČALE SU NA LICU OD TRENUTKA KADA SUSRET POČNE DO TRENUTKA KADA ORGANIZATOR JAVI KRAJ!
2. Bez obzira kako doživljavamo airsoft, kao igru ili kako simulaciju, moramo shvatiti da je airsoft replika potencijalno opasna! Projektil koji ispaljuje, iako nije namjenjen ozlijeđivanju, iz velike blizine može itekako ozlijediti nekoga. Zato prvo pravilo glasi: NIKADA USMJERAVATI ORUŽJE PREMA NEKOJ OSOBI!
ORUŽJE PODIŽEMO SAMO KADA SMO SIGURNI DA IZMEĐU NAS I METE NEMA NIČEGA!
*PRST JE NA OKIDAČU SAMO KAD MISLIMO PUCATI!!!!!!!!!!!!!!!(i još puno uskličnika)
3. Kada idemo na susret i odlazimo sa susreta, replika nam mora biti zakočena(safe) te magazin izvađen.
4."I prazno oružje je opasno" je stara mudrost koja se pokazala kao vrlo točnom(ne zaboravite; airsoft replike iako zakočene nemogu opaliti samo ako je baterija izvađena! kratak spoj može izazvati slučajno opaljenje čak i zakočene puške!(vrlo vrlo malo slučajeva je zabilježeno, ali ne isplati se riskirati nečijim zdravljem)
5. NIKAD ne pucamo u nepoznato! Na susretima može biti civila, možda je osoba sa druge strane izgubila naočale, možda se nešto dogodilo... Uvijek budite sigurni da je vaša meta protivnički igrač!
6. U slučaju da na terenu vidimo civile odnosno osobe koje NE sudjeluju u igri, ODMAH obavijesiti organizatora ili moderatora. Organizator će tada osobe upozoriti o čemu se radi te tek tada se susret može nastaviti. Bolje je na 5 minuta zaustaviti scenarij nego imati nezgodu sa osobama koje ne sudjeluju u igri(najgori scenarij!)
Dodatak od Hriste ( rb. 7,8,9 i 10):
7. Disciplina s oružjem na susretu počinje od trenutka kad se spremate za susret. Transportirajte ga na način da ne može nikog ozlijediti niti izazvati neželjene reakcije. Dakle, najbolje u kutiju ili torbu, pa u prtljažnik.
8. Oružje postaje opasno od trenutka kad ga izvadite iz torbe ili prtljažnika. Budite jako oprezni već pri sklapanju, stavljanju baterije ili spremnika. Većina igrača u ovim trenucima nema zaštitnu opremu i tada su vrlo ranjivi, a udaljenosti s kojih bi mogla doletjeti kuglica su u pravilu vrlo male, šo dodatno pogoršava stvar. Pazite i na mogućnost odbijanja od zidova, automobila i slično.
9. POSEBNO pripazite na situacije tipa "Daj mi samo da probam", "daj da vidim kakva je" i slično. Često u tim trenucima oružje dajete osobi koja nije vična dotičnom oružju, a u kombinaciji s pokretom ruke i prstom na okidaču ovo može biti vrlo opasno. Često u tim situacijama cijev oružja napravi luk u kojem "nacilja" nečije lice ili vrat, s ekstremno male udaljenosti. Vrlo opasno. Nn zaboravite na mogućnost odbijanja kuglica, također opasno.
10. NIKAD ne okrećite cijev prema drugima, osim na samom susretu pod kontroliranim uvjetima. NIKAD !
OPIS i ULOGA DIJELOVA?
Evo par riječi o unutrašnjosti pušaka, te mehanizmima koji pokreću AEG.
Ponovo neću zalaziti previše u tehničke vode, prvo jel ni moje vlastito znanje nije na dovoljnom nivou da bi mogao filozofirati, a drugo jel mislim da to većinu ljudi ne zanima.
Izgledi ovih dijelova ovise o vrsti(verziji) gearboxa, no funkcije su svima jednake, kao i nazivi
UPOZORENJE: NIKADA nemoje otvarati gearbox ako neznate što radite! Nepažnjom može te napraviti VELIKU štetu na pušci! Ukoliko je moguće, rad na unutrašnjosti uvijek prepustite stručnoj osobi!
Svi dijelovi su tvornički provjereni, te je gearbox sa svim unutra složen da se NEMORA otvarati do trenutka kada se nešto ne pokvari(par desetaka tisuća kuglica minimalno, za neke i puno više...), te ako idemo zabadati nos, samo možemo napraviti štetu.
Počnimo sa nabrajanjem i kratkim opisom najosnovnijih dijelova AEG-a:
Gearbox: metalno kućište u kojemu je sve dolje nabrojano. Često se sva unutrašnjost pušaka krivo naziva „gearbox“, no taj naziv odnosi se samo na metalno kućište.(Complete gearbox je kućište sa svim unutra)
Motor: pokreće sustav zupčanika, spojen je na bateriju sa jedne strane(2 žice, crvena i crna(+ i -)), a sa druge strane je spojen sa zupčanikom. Motor se može dizati i spuštati, što radimo sa malim šerafom na dnu motora(većinom je to u dršci puške). Kada čujemo da motor radi bučnije nego inače, POLAGANO korigiramo visinu motora(odnosno mjesto kontakta sa zupčanikom). Ovo nesmijemo raditi kada nam puška radi normalno jel su moguća oštećenja
Zupčanici: 3 su zupčanika, oni prenose silu sa motora na piston. Ako oni prestanu raditi, puška nam to suptilno poruči zvukovima lomnjenog metala i struganja.
Bushinzi: komadi metala ili plastike koji su na mjestu spoja gearboxa i zupčanika. Smanjuju trenje uzrokovano vrtnjom. Mogu biti samo kao „matice“, a mogu i biti sa ležajevima.
Anti reversal latch: mali komad metala i opruge koji se brine da se zupčanici mogu okretati samo u jednom smjeru
Auto cut-off lever: malo veći komad metala koji pazi da semi auto ispaljuje samo 1 metak. Ako nam naglo puška počne pucati isključivo auto, a sve konekcije su dobre(nema kratkog spoja), vjerojatno je problem u cut-off leveru(možda je samo krivo stavljen)
Piston: dio koji spaja oprugu i zupčanike. Opruga ulazi u piston, te je piston taj koji ju napinje. Kada je napeta, opruga (zajedno sa pistonom) se naglo vraća nazat te tako stvara kompresiju potrebnu za izbacivanje zraka kroz cijev. Na pistonu je još i piston head, što je dio koji zatvara vakum pri ulasku u cilindar. Kada nam počnu naglo opadati brzine BB-a, a hopup i sve drugo je u redu, valja pogledati jeli piston head i njegov O-ring(gumica koja ide okolo i zatvara) netaknut.
Cilindar: dio u kojemu se „sprema“ zrak. Metalni valjak sa rupom na određenom dijelu kroz koji se višak zraka ispusti(ovisi o dužini cijevi). Koristimo li predugu ili prekratku cijev od one za koju je cilindar namjenjen uvelike si rušimo performanse. Na cilindru je i cilinder head, metalni komad nalik na lijevak koji fokusira zrak iz cilindra kroz nozzle u cijev.
Tappet plate: plastični komad koji se brine za punjenje BB-a u hopup komoru. Na njemu je i air nozzle, maleni cilindar sa rupom u sredini koji kada pritisnemo okidač se zajedno sa tappetom pomakne unazad taman toliko da pusti 1 BB u hopup komoru. Tappet je spojen i sa zupčanikom(zupčanik je taj koji pomiče plate).
Selector plate: plastični komad sa metalnim završetkom. Zatvara strujni krug kada pritisnemo okidač. (FYI: kada pucate na semi auto, brzo pritisnite okidač)
Spring: opruga koja svojom brzom dekompresijom stvara potisak zraka koji potiskuje kuglicu iz cijevi.
Spring guide: metalni ili plasični komad koji ulazi sa stražnje strane u oprugu te se brine da se ona ne deformira kada se kompresira. Vezan je uz gearbox, no može se posebno promijeniti.
U principu to su svi dijelovi u gearboxu(ajde dobro, motor tehnički nije U gearboxu nego samo gura glavu unutra...).
Ispred cijele priče se nalazi Hop-up uređaj. Sa donje strane meci ulaze iz magazina te dolaze do nozzle-a. Kada se nozzle(pokretan tappet plate-om)pomakne malo unazad, 1 BB ulazi u hopup komoru te je spreman. Sam BB će sada držati hopup gumica, a pritisak na gornji dio BB-a možemo korigirati sami(više hopupa=felš prema gore). Hopup se nalazi na kraju cijevi, te kada zrak potisne BB, on izlijeće van.
Zašto guide sa opisom dijelova ako na početku piše da sami ne otvaramo?
Prvenstveno za proširivanje vlastitog znanja o svojoj replici te kako radi. Zatim tu je i info kada puška zakaže što su mogući problemi. Za kraj, tu su i ljudi koji će sigurno skupiti hrabrosti i sami servisirati/podmazivati/upgradeati puške.
Opet, moj savjet je da to prepustite stručnoj osobi, no ako krenete sami u rastavljanje replike, evo par savjeta ( kojih sam većinu naučio na svojoj koži ).
0. Opalite par puta na prazno pojedinačno, izvadite bateriju, izvadite magazin
1. koristite samo kvalitetne alate i odšreafljujte POLAKO
2. Pazite na sitne dijelove, znaju se pogubiti ako smo neoprezni
3. Ako nešto neide lako, vjerojatno je nečime vezano, pa NE koristiti silu
4. Da, opruga MORA biti opuštena kada otvarate gearbox(moja maketa black hawka u kojoj je završio spring guide se slaže)
5. Dobro pamtite gdje je koji dio išao, imati VIŠAK dijelova poslije sklapanja nije dobra stvar
6. Pametno je imati exloded view shemu na stolu kada radite. Svi dijelovi su tamo označeni pa se teže izgubiti
7. Kada riješavamo kvar, često će kvar/lomljenje/trošenje jedne stvari za sobom povući i probleme sa još par komponenata, pa valja i na njih obratiti pažnju(primjer: piston i zupčanici)
8. Višak dijelova je STVARNO loša stvar!
9. Ne, ozbiljno!
10. Radite polako i oprezno. Većinu mogućih problema možemo otkloniti sa malo više opreza i malo sporijim tempom.
11. Pazite na žice kada rastavljate pušku(izolacija nije otporna na habanje, pa se može dogoditi da ju ogulite)
12. Unutrašnjost podmazujte samo za to predviđenim mastima i uljima. WD40 i ulje za vatreno oružje zaboravite!
14. Evo vidite, nisam pazio na broj 13 i nestao je!
13. A, dobro je...evo ga!
Za kraj nekoliko korisnih VUDEO linkova:
1. Odličan video sa objašnjenim osnovnim pojmovima
http://uk.youtube.com/watch?v=NObeS23ZI9g&eurl=http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=20551635772. Odličan video sa pojašnjenjima o Hop-upu
http://www.youtube.com/watch?v=0XfF9itDss0Tekst napisao: Goran Lepesić " Morb " ( ASK ZRINSKI )
Tekst preuzet: Forum HASS-a